Jak se filtruje voda v bazénu

Křemičitý písek

Křemičitý písek – základní filtrační médium, které se používá již mnoho let. Písek je velmi snadno dostupný a hlavně levný, pouze musí splňovat dvě základní podmínky. Tou první je velikost zrn, pokud by byla příliš velká, nečistoty by se mezi nimi nemohly zachytit, u velmi malých zrnek se zas bude dusit čerpadlo a sníží se tím celkový filtrační výkon. Optimální velikost zrn křemičitého písku je mezi 0,6 a 1,2 mm. Zrnka musí být zároveň opracovaná tak, aby měla ostré hrany, které snadno nečistoty zachytí.

brýle u bazénu

Zeolit

Zeolit dokáže křemičitý písek zcela zastoupit a přidat ještě něco navíc. Kromě ostrých hran jednotlivých zrnek se nečistoty zachycují i uvnitř minerálu v jeho velmi drobných, mikroskopických chodbičkách. Jejich vnitřní plocha je tak obrovská, že by pouhá hrst zeolitu jimi pokryla celý fotbalový stadion. Zeolit navíc do vody uvolňuje některé ionty, zdraví prospěšné, a naopak na sebe váže látky toxické povahy, jako je např. amoniak (čpavek).

voda v bazénu

Kuličky

PWS filtrační kuličky Chlorito je moderní a velmi efektivní způsob zachycování nečistot z bazénové vody. Kuličky jsou zhotovené z polyetylenu speciální technologií pomocí velmi hustě navrstvených tenkých vláken, mezi nimiž se zachytí i velmi jemné částice, které se za běžných podmínek s filtračním pískem dostávají zpět do bazénu.

Kuličky disponují několika výhodami, pro které se tento způsob stal nesmírně oblíbený mezi uživateli bazénů a vířivek. Především je to materiál zcela netoxický. Má extrémně dlouhou životnost, takže kuličky není nutné měnit tak, jako jiná filtrační média. Zachycené nečistoty lze velmi snadno vypláchnout zpětným průplachem, ale to není vše – můžete je z filtrační nádoby vyjmout a vyprat je jednoduše v pračce na 40 stupňů Celsia. Máte pak k dispozici opětovně filtrační médium, jako kdyby bylo nově zakoupené.