Chcete se stát influencerem?

Být úspěšný influencer se v Čechách rovná nálepce pochybné internetové celebrity, která dětem podsouvá zvrácené životní hodnoty – takové hodnocení dostávají vlivné osobnosti, jak bychom mohli volně označení influencer přeložit, na denní bázi pod své příspěvky na sociálních sítích, a ještě v mnohem větší míře, když se o nich vyjádří další médium.

Pokud pomineme skupinu lidí, která by byla vlivná i bez účtu na Instagramu, jako jsou herci, zpěváci či sportovci, a zaměříme se pouze na ty, které proslavil právě internet, zjistíme, že třicátá fotografie cappuccina ve feedu za jejich slávou skutečně nestojí – zjednodušeně můžeme říct, že tito lidé dlouhodobě sdíleli svůj život, a to si našlo obecenstvo. Nevýhodou sociálních sítí je rychlost a množství sdíleného obsahu, takže i příspěvky staré několik dní snadno zapadnou v propadlišti dějin, natož abychom se zpětně dostali k začátkům tvorby svého oblíbeného influencera.  

 

Dívka v kavárně

 

Tyto začátky však stojí za povšimnutí, protože si můžeme uvědomit úskalí, která velká popularita přináší. Dokud je sledovaly pouhé desítky nebo stovky lidí, mohli si dovolit vyhraněnější názory a nemusela je trápit společenská odpovědnost. Ta je na obrovské popularitě tou nejvážnější věcí, a proto se vliv internetových celebrit tak často neguje s ohledem na nejcitlivější cílovou skupinu – děti a dospívající. Takže jestli vám připadá, že váš oblíbený youtuber začal být ve svém projevu trochu nemastný a neslaný, možná už sám pocítil, že se ocitl za onou hranou společenské odpovědnosti a svůj vliv bere vážně.

Spolu s růstem fanouškovské základny a vlivu, který je možné zkomerčnit, se obsah internetového tvůrce musí zákonitě proměnit. Ten, kdo dotyčného sledoval pro inspiraci v jeho tápavých začátcích, držel mu palce a sdílel stejný koníček, možná v určitém bodě dojde k tomu, že už mu nic užitečného nepřináší. Více sledujících ale i přes toto zjištění zůstane, protože svého influencera považují téměř za přítele, a spíše než konkrétní zájmová činnost, se kterou na internet vstoupil, je zajímá jeho život jako takový.

 

Práce blogera

 

A pro ty z vás, kteří rádi podpoří odvážlivce, kteří zkouší cestou sociálních sítí prezentovat své dovednosti, nebo se jen dělit o svůj koníček, máme dobrou zprávu – přibývají každým dnem, a každý tak má šanci si pro sebe najít toho ideálního inspirátora – a svou podporou z něj vytvořit dalšího influencera!