Ten pravý pokojíček

Pokojíček pro děti má být místem hezkým, ale zároveň také bezpečným a klidným. Děti rychle rostou, začínají postupně poznávat svět kolem sebe a hrou se učí novým dovednostem. Při zařizování jejich pokoje je na to potřeba myslet. Jeho vybavení přizpůsobíme tak, aby povzbuzovalo dětskou fantazii.

víla nad postelí

Není to jednoduché, musíme uvažovat i prakticky. Právě proto, že z miminka rychle dítě vyroste do předškoláka. A než se nadějeme, jde do školy. Pokud nechceme vybavení pokoje (hlavně nábytek) měnit příliš často, zařizujeme jeho interiér tak, aby v něm nebyly brzy moc „stísněné“. A také je potřeba doplňky interiéru a hračky přizpůsobovat jejich věku.

bloky stavebnice

Na co se tedy musíme při zařizování tak důležité místnosti, jakou je pokoj našich dětí, hlavně zaměřit?

 

Barvy

Pro miminka jsou nejlepší interiéry světlé, čisté. Ale nemusí to být jen bílá klasika. Vhodné jsou i světlé odstíny jiných barev. Trochu větším můžeme na sytosti a pestrosti přidat. Nábytek je vhodný barevný, ve světlých odstínech. Děti mají barvy rády. Hodí se i vymalovat stěny různými barvami. Je to veselé a hravé. Barevnou plochu můžeme trochu „upravit“ pomocí obrázků, plakátů i jiných doplňků. Výběr musíme samozřejmě přizpůsobit vkusu malých obyvatel. Také je dobré ty větší do zařizování aktivně zapojit. Aby pro ně důležité věci byly „po jejich“.

 

Tvary

Výběr tvarů přizpůsobíme tak, aby byly v pokoji především takové, které děti znají. Třeba doplňky ve tvaru postaviček z oblíbené pohádky.

 

Velikost

Nezapomínáme vybavovat pokoj tak, aby děti neměly důležité věci a zařízení příliš vysoko nebo daleko. Prostě „z ruky“. Musí mít v dosahu například vypínače lampiček u postelí! Dobře dostupné musí být samozřejmě knihovničky, šuplíky s hračkami a jejich „poklady“. Při vybavování a úpravách jejich pokoje je potřeba podívat se občas na něj z „jejich výšky“ a „jejich očima“!