Velmi stručná historie peněz

Již na samém počátku primitivní společnosti, docházelo k situaci, kdy jeden měl něčeho víc, ale něco jiného mu naopak chybělo, naopak druhý toho měl hodně, ale chybělo mu to, čeho měl dost ten první. A tak si věci nebo zvířata vzájemně vyměňovali. Ale samozřejmě docházelo k situacím, kdy se obchodníci neshodli na hodnotě vyměňovaných položek a začaly vznikat konflikty. Proto se hledal jiný způsob, nějaké univerzální hodnotné platidlo. V Evropě bylo jedno z prvních takových platidel plátno (od toho máme v češtině odvozeno slovo „platit“).
neražený kov zlato
Jenomže i takové plátno po několika výměnách ztrácelo svoji hodnotu, navíc bylo velké, objemné a nepraktické. Hledalo se něco, co není velké, časem se neošoupe a je to vzácné. Proto se velmi brzy přišlo na drahé kovy, především zlato, které se postupem času začalo zpracovávat do praktičtější podoby, až vznikly první mince. Samozřejmě se později opět ukázalo, že je zlata opravdu málo na stále se rozrůstající populaci. Přistoupilo se proto k ražbě mincí i z méně vzácných kovů. Dříve se hodnota mince určovala podle hodnoty kovu, ze kterého je vyrobena, později už na minci byla vyražena její hodnota v čísle. V podstatě je v takové podobě známe dodnes. Když se začalo ukazovat, že i mince ve velkém množství nejsou zrovna praktické kvůli svému objemu (představa, jak si dnes jedete koupit nové auto a vezete si s sebou truhlu mincí, je poněkud úsměvná), začala se platidla tisknout na papír. Tento tisk se však mohl uskutečnit až v době, kdy bylo možno na bankovky protiskovat i ochranné značení proti padělání.
kapesní hodinky a mince

Až v posledních letech se přišlo na další praktické řešení, a to nahradit skutečné peníze těmi virtuálními a platit pomocí karty bankovním převodem, z praktického hlediska je to velmi výhodné řešení, neboť s sebou nemusíte nosit žádné peníze, ale stačí vám pouze platební karta. Ovšem i tento způsob má svá úskalí. Pokud vám karta bude odcizena a vy nestačíte včas zablokovat účet, můžete během chvíle přijít o veškeré vaše úspory. Také je zde stále riziko, i když naprosto minimální, že o své úspory můžete přijít, pokud dojde k nějakým problémům s vaší bankou, nezapomeňte, že fyzickou podobu vašich peněz, má k dispozici právě ona.