Cesta do práce autem vás už nemusí vyjít tak draho

Ano, správným přístupem k péči o vozidlo a vhodným způsobem jízdy opravdu lze spotřebu paliva snížit, a to až o 2 litry na 100 km.
Plynulá jízda rovná se šetrná spotřeba 
Počítejte s tím, že agresivní řízení si může vyžádat až o třetinu více benzínu nebo nafty. Prudké zrychlení a brzdění má za následek zvýšení odporu vzduchu, který pak auto musí překonávat, a my tím pádem přidáváme plyn.  Čím lépe jste schopni předvídat dopravní situaci, například dojezd červené na semaforu, či udržovat rozumný odstup od před vámi jedoucím vozidlem, tím lépe dosáhnete plynulosti. Ideálním řešením je využívat tempomat, pokud ho v autě máte.  Dálnice zase snadněji umožní souvislý způsob řízení.
české peníze
Rychlost versus spotřeba paliva
Jízdou závodním tempem možná ušetříte čas ale rozhodně ne peníze. Zkušenosti potvrzují, že je úsporné nepřekračovat osmdesátikilometrovou rychlost, proto se také vyplácí dodržovat maximálně povolené limity. Pokud jedete po dálnici, je za nejvyšší hranici hospodárné rychlosti považováno 110 km/hod. Při překročení 120 km/hod se spotřeba paliva o litr zvyšuje.
Řadicí páka pomáhá k úspoře
Čím vyšší rychlostní stupeň, tím nižší otáčky motoru a tedy i odběr paliva. Nebojte se proto zařadit pátý rychlostní stupeň, i když zrovna nejede 100 km/hod.
Pečujte o motor
Zahříváním motoru se jeho objem potřebného nafty či benzínu snižuje.  Pokud je studený, může mít spotřebu až 30 l na 100 km. Proto čím méně krátké cesty, tím lépe pro vaši peněženku. Naopak pokud potřebujete zastavit na dobu delší než 20 sekund, motor vypínejte. Pečujte o něj, pokud je dobře seřízený a používáte kvalitní olej s nízkým třecím odporem, odvděčí se vám snížením spotřeby.
Způsob řízení auta
Aerodynamika a ekonomika
Jak už bylo zmíněno, díky odporu vzduchu odběr pohonných hmot narůstá. Proto je dobré ze střechy auta odstranit nosiče, pokud je zrovna nepotřebujete. Dalším úsporným opatřením je jízda se zavřenými okny, ale také se vyplatí dbát na čistotu vozidla, zejména na odstraňování nánosů bahna z blatníků.
Co vezete v kufru?
Pamatujte, že každý kilogram v kufru navíc spotřebu vozidla při jízdě zvyšuje.
Nezapomínejte na pneumatiky
Podhuštěná kola spotřebu paliv zvyšují až o půl litru na 100 km. Doporučuje se tedy kontrolovat jejich stav každých 14 dní a dohustit na hodnotu tlaku, kterou najdete v technickém průkazu. Velkou roli hraje i jejich správný výběr
Prosím plnou nádrž
Pokud můžete, nenabírejte pohonné hmoty po malých množstvích, ale raději naplňte celou nádrž. Při každém otevření nádrže se totiž palivo odpařuje.