Silnice pro motorky stvořené

Pokud jste se už někdy chystali někam vyjet, nebo jste jen koukali do mapy Evropy, zjistili jste, že náš krásný kontinent je plný zážitkových silnic.
Zde máte pár tipů, kam můžete se svojí motorkou vyrazit.
 
Ne každý má ve svém zaměstnání možnost delší dovolené, a tak tou nejlepší volbou bude hned sousední Rakousko. Tato země nabízí mnoho panoramatických silnic, avšak jednou z nejznámějších je právě silnice na nejvyšší horu Rakouska – Grossglockner. Doporučuje se vyjet na cestu hned ráno, jinak budete mít nemalou společnost. Nevýhodou této trasy je cena (asi 25 Euro pro motorkáře), ale návštěvy rozhodně nikdo nelituje, protože je to zážitek na celý život.
Harley, jezero, výhled
 
Další země, která má jistě co nabídnout je Francie. Musíte jet o něco dál, ale rozhodně nebudete litovat. Například trasa zvaná Gentelly. Na této silnici jsou nejpozoruhodnější zdejší skalní útvary. Pozor, abyste se příliš nekochali. Je to opravdu síla.
Pokud máte delší dovolenou, neváhejte a prozkoumejte tuto zemi více. Hned nedaleko Gentelly se nachází Napoleonova cesta dlouhá přes 150 kilometrů. Tato silnice je velice kvalitní, a tak nemusíte mít strach, že vjedete do nějaké té díry. Lze také odbočit k nedaleké známé rokli Verdon, kde můžete z více než 700 metrů nahlédnout do hlubokém kaňonu.
 
A když už budete ve Francii, cestou zpátky do Čech to můžete vzít přes slavný pas San Bernardino, asi nejslavnější silnici ve Švýcarsku. Konají se zde srazy různých modelů luxusních aut a fotografové je fotí jako o závod pro zdejší magazín. Než překročíte rakouské hranice, můžete se ještě projet po průsmyku Flüela, který vede z Davosu na východě Švýcarska do městečka Zernes. Budete si chválit, že cestou nejsou skoro žádná omezení rychlosti. Další samozřejmostí jsou krásná panoramata a špičková kvalita silnice.
 
Grossglockner, silnice
Jestli se chystáte raději k moři a míříte do Itálie, možná vás zaujme třetí nejvýše položená silnice v Alpách – průsmyk Stelvio. Výhled z této trasy vám jistě utkví v paměti a budete se určitě chtít vrátit. V Itálii je kvalita silnic trochu horší než v sousedním Švýcarsku, ale nevšední zážitek si odvezete i odtud. Pro některé motoristy je tato silnice na prvním místě v jejich pomyslném evropském žebříčku.
 
A jestli se nebojíte východu, vyrazte do Rumunska. Tato turisty nepřeplněná země nabízí nádhernou divokou přírodu a také jednu mimořádnou silnici zvanou Transfagarasan. Jistě je vám toto slovo povědomé. Nejeden motoristický nadšenec o této trase tvrdil, že je nejlepší na světě. A i když tu najdete mnoho výmolů, v sezoně od června do října (kdy je silnice otevřena) si tuto trasu jistě zamilujete.
 
A protože Evropa má i nádherné ostrovy, je třeba vyzdvihnout Spojené království, a to hlavně skotskou vysočinu. Ta nejznámější trasa se nachází v Národním parku Cairngorms Jedná se o starou vojenskou cestu. Je nejen originální svým klidem, ale i jedinečnými výhledy na hory, i když to nejsou tisícovky jako v Alpách.
 
Jistě si i vy vyberete svoji trasu. A ať už vás váš stroj doveze kamkoliv, bude to jistě nádherný zážitek.