Co víme o LED diodovém osvětlení

S těmito cykly také souvisí naše biologické hodiny, jejichž řídící proces velice intenzivně pocítíme zejména v okamžiku, kdy cestujeme letecky na delší vzdálenost směrem na západ nebo na východ.
žárovka a zástrčka

LED technologie

Prodloužit si den lidé toužili již odnepaměti. V našem mírném klimatickém pásmu, kdy se v zimě den zkrátí ve srovnání s letním šestnáctihodinovým dnem až na polovinu, si rádi ráno a večer posvítíme. Dříve jsme si museli vystačit s edisonovým vynálezem, dnes máme širší pole působnosti, i když už byly z trhu vláknové „edisonky“ dávno staženy. Máme tu halogenové žárovky, výbojky, kompaktní zářivky a LED diodové osvětlení . Poslední zmiňované je považováno za osvětlení budoucnosti, a to z mnoha důvodů.

Přednosti LED diodových světel

· Úspora energie – nenajde se snad nikdo, kdo nemá radost z toho, když se mu podaří ušetřit nějaké peníze. Peníze jsou svým způsobem také energie, tu musíme vydat, abychom si zajistili výdělek alespoň pro obživu, a LED světla nám jsou v tomto ohledu nápomocná. Úspora představuje až 90 procent nákladů na jejich provoz, co se týče elektřiny, ve srovnání s klasickou žárovkou.
svítilna v ruce

· Kdo stárne rychleji – s těmito žárovkami můžete soupeřit, kdo rychleji zestárne. Jejich životnost totiž většinou přesahuje 50 – 80 tisíc hodin. Jestliže budete průměrně denně svítit zhruba 5 hodin, počítejte s tím, že taková žárovka může být v provozu více než 40 let.

· Časté zapínání a vypínání už dnes nikdo neřeší. Těmto žárovkám to nevadí a na jejich životnost to nemá žádný vliv.

· Svítivost – současné modely mají svítivost až desetkrát vyšší, než vláknové edisonky.

· Teplota chromatičnosti – tento vznešený odborný název není nic jiného, než barva světla. Může být laděna více do teplejších oranžovožlutých tónů, které jsou vhodné pro navození klidné atmosféry a relaxace, nebo chladnější spektrum namodralého bílého světla, jakožto ideální zdroj osvitu pracovní plochy kuchyní a psacích stolů. Vyrábí se i plnospektrální žárovky, jejichž světlo se přibližuje slunečním paprskům.

· Rtuť – tak tu byste tu jen stěží hledali, stejně tak jako jiné toxické materiály. Likvidace LED diodových světelných zdrojů tedy jako běžný elektroodpad.