Druhy a způsoby osvětlení, dle stylu i využití


Ačkoliv pro kvalitu spánku obvykle bývá nejlepší úplná tma, pro bdělou část života je pak potřeba světlo. Jistě jste zpozorovali, že na podzim a v zimě býváte více unavení, a pochmurné počasí, spolu s nedostatkem denního světla působí i na vaši psychiku. S příchodem jara se pak do žil vlévá nová energie, a letní dny zalité sluncem jsou jako stvořené pro zábavu. Čím to je? Světlo totiž působí na náš mozek blahodárně, a jeho nedostatek může způsobovat deprese i úzkosti. Proto je velmi důležité zajistit, aby ve vaší domácnosti bylo velké množství kvalitního osvětlení. Jaké ale volit, a kam se které hodí?

žárovka u zásuvky

Závěsné lustry a bodové osvětlení

Stropní lustry jsou pro mnoho lidí základem, který zvažují už při stavbě domu, a jejich výběrem tráví i hodiny. Je lepší volit bodové osvětlení zabudované ve stropě, nebo raději závěsný lustr? Ve skutečnosti na tom až tak nezáleží, a jedná se především o otázku vkusu, a možnost využití prostoru. Co je však důležité, je aby osvětlení poskytovalo opravdu dostatečné množství světla, nejlépe toho bílého, podobného dennímu. Vždy je pak nejlepší volbou používat úsporné žárovky, které mají sice vyšší pořizovací náklady, ale vydrží mnohem déle, a na účtu za energie je tento rozdíl velmi patrný.

Stojící lampy

Stojící lampy Light4home jsou pak způsobem dodatečného osvětlení, a hodí se v místnostech, kde občas nestojíme o tolik světla, ale ani o naprostou tmu. Používají se tedy nejvíce v obývacích pokojích, či ložnicích. Některé stojící lampy mají více žárovek, https://www.elkoep.cz/media/import/Elko/SMR-M/CS/Brozura_stmivani.pdf a možnost různého tlumení, či zvyšování osvětlení, a můžeme si je tak nastavit dle svých potřeb.

pracovní lampička

Nástěnné osvětlení

Tento typ osvětlení se pak používá v chodbách, nebo v exteriérech, kde nelze zavěsit lustr.

Stolní lampičky

Stolní lampičky pak nejčastěji uvidíme na nočních stolcích, kde se používají při čtení, nebo když v noci vstanete, a nechcete po slepu hledat vypínač. Dále se pak používají na pracovních stolech, aby zvýšili míru osvětlení přímo v konkrétním místě, a my si tak nezatěžovali oči při práci.