Kolik polštářů byste měli mít pod hlavou

Jak vám to vyhovuje

Internet je plný rad, jaké polštáře mít pod hlavou, jak velké, jak vysoké, ergonomické, s paměťovou pěnou, s výplní z dutých vláken, a také se v mnoha statích uvádí, jak bychom měli spát, aby nás nebolela záda a vyspali jsme se do růžova. My bychom vám rádi naznačili, že to vše může být tak trochu zkreslené, a že byste se měli především řídit vlastním pocitem – intuicí.

dívka na polštáři

Ustelte si a spěte, jak vám to „sedne“ – každému vyhovuje něco jiného a nelze tvrdit, že tohle je dobře a tohle špatně. Někdo spí raději na boku, jiný zas na zádech. A někomu vyhovují tři polštáře pod hlavou, někdo si vystačí s jedním docela plochým. A některým lidem dělá dobře, když si širší polštář ještě doplní malým polštářkem.

Propagátoři ergonomických polštářů rádi argumentují tím, že má být polštář pouze pod hlavou a krční páteří, nikoli pod páteří bederní, čímž se údajně páteř deformuje a špatně se ve spánku regeneruje, ale uvědomte si jednu věc – v průběhu dne neustále měníme polohu, narovnáváme se a zvedáme, ohýbáme, nakláníme na bok, a naši předkové, kteří dříve tvrdě pracovali na poli, měli záda ohnutá mnohem víc, než my dnes. A nespali na ergonomických polštářích a přesto byli schopni den co den doslova „makat“ s ručním nářadím, a i bez nemocí a úrazů.

dívka v posteli

Na vině je životní styl

Klidně si tedy dopřejte polštáře 50 x 50 a napolohujte si je, jak chcete, ale neměli byste zapomínat, že těmi hlavními příčinami, proč lidé špatně spí, je stres, nedostatek vhodného pohybu a nevhodná strava. Snažte se stresovým situacím vyhnout a využít např. adaptogenní bylinky, např. Ženšen, choďte více pěšky, choďte po schodech, skákejte na trampolíně, plavte, posilujte, nejezděte tolik autem a jezděte více na kole. Vyměňte fastfood za celozrnné obiloviny, maso za luštěniny, jezte více ovoce, zeleniny, ořechů, semínek a zdravách rostlinných olejů, lisovaných za studena. A uvidíte, že se zlepší i váš spánek, i když zrovna nebudete mít ergonomický polštář.