Připravte se na léto

Upravená zahrada lahodí oku. Aby vypadala podle vašich představ, musíte se její úpravě věnovat celoročně. Na každý měsíc v roce si rozvrhněte práce, které jsou pro toto období nejvhodnější. Mnoho zahrádkářů dává přednost vlastnoručně vypěstované zelenině před kupovanou. Nemusíte pěstovat celé lány, ale i drobné úspěchy každého pěstitele potěší. Abyste měli během léta čerstvou zeleninu, zaměřte se na její pěstování v čas. Některé druhy zeleniny, kterým nesvědčí chladnější počasí, začněte pěstovat až po posledních mrazících. Teplo k růstu potřebují papriky, okurky a rajčata. Rajčata nemusíte pěstovat pouze ve skleníku. Při správné péči se jim bude dařit i v nekrytém záhonu.

rajčata

Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a vyvazování rostlin, aby se nezlomily. I okurkám je potřeba připravit oporu. Nutné je i pravidelné hnojení. Nemusíte používat průmyslově vyráběná hnojiva. Dobře vám poslouží kopřivová jícha nebo vodou naředěný slepičí trus. Hnojit rostliny postačí jednou týdně. Hnojivo aplikujte vždy ke kořenům. Červen je období vhodné pro sázení melounů, cuket a lilků. Právě v tomto období je důležitá dostatečná zálivka.

skleník

Ovlivní růst rostliny a pozdější kvalitu plodů. Záhony udržujte bez plevelů. Některé rostliny je nutné pravidelně kypřit. Pěstujete-li zeleninu ve skleníku nebo fóliovníku dostatečně větrejte. Občas prohlédněte rostliny, zda nejsou napadeni škůdci, kteří dokáží během několika dní zlikvidovat celou úrodu. Náchylné je hlávkové zelí, kam s oblibou kladou larvy běláska zelného. Časté je napadení mšicemi nebo plísní, která je typická pro okurky a rajčata. V období června sbírejte bylinky, které jste vyseli z jara. Na zimu si nasušte libeček, majoránku, bazalku, tymián, kopr, rozmarýnu a léčivky. Některé druhy bylin raději zamrazte. Kopr, nebo fenykl se pro sušení nehodí.