Epilepsie

Epilepsie nepatří k nemocem dvacátého, či jednadvacátého století. Byla datována už ve středověku i starověku. Je to nemoc či nervová porucha , chcete-li, zřejmě stará jako lidstvo samo.

Co to vlastně epilepsie je?

Pod tímto názvem se ukrývá souhrn několika příznaků poruchy nervového systému. Ruku v ruce s epilepsií mohou dotyčného postihnout i jiné poruchy, někdy jako následek záchvatů nebo už vrozené. Záchvaty jsou různého druhu, nejčastěji se projevují křečemi doprovázenými třeba poruchou vidění, sluchu, řeči, citlivosti, apod. U někoho záchvat ani nepoznáte, je tak slabý, že cizí člověk nemá šanci jej rozpoznat.  U jiného může způsobit pád na zem a třeba stav podobný opilosti. V tom tkví její nebezpečí. Může se stát, že dotyčný potřebuje pomoc, ale neznalý člověk vidí jen opilého, raději se otočí a obejde ho obloukem.

epilepsie

Co dělat, když vidíte člověka se záchvatem?

Jdete po ulici a vidíte člověka, který spadl nebo si sedl a těžce dýchá. Možná má křeče, vystřeluje mu ruka, hází sebou. Zkoušíte s ním mluvit, ale nereaguje nebo jen špatně. Jestli je opilý poznáte hned. Stačí si k němu čichnout blíž, opilého poznáte z dechu. Pokud je schopný aspoň trochu reagovat, řekne si, jestli můžete pomoct. Pokud nereaguje, nechte ho v klidu, jen odstraňte z jeho blízkosti nebezpečné předměty, aby si neublížil, popřípadě mu podložte hlavu bundou nebo taškou. Jediné, co můžete udělat, je nechat křeče proběhnout a jen u něj zůstat a hlídat bezpečí epileptika. Pravděpodobně bere léky zklidňující nervovou soustavu, ty mu můžete pomoct vyndat a dát do úst.

velký třesk

Po odeznění záchvatu je dobré zjistit, jestli epileptik není dezorientovaný. Buď bude tzv. v pohodě nebo se ho můžete zeptat, jestli ví, jaký je den, měsíc, rok, jeho jméno, město, ve kterém je a podobné otázky.  Když zjistíte, že je dezorientovaný a stav se nezlepší ani po pár minutách, volejte záchranku. Stejně tak se záchranka volá, pokud záchvat či série záchvatů trvá dlouho (asi víc než dvacet minut) a netiší se. Co nedělat je volat záchranku hned, jakmile dostane záchvat. Epileptik se záchvaty žije a pokud se jedná o běžný záchvat, lékař mu nepomůže.