Proč nechává provádět zemní práce Praha především na podzim?

Není pochyb o tom, že podzim nepatří mezi oblíbená roční období. Jistě, zlaté a rudé barvy listů jsou mnohdy skutečně krásné, avšak stále delší doba tmy, snižující se teploty i sychravé počasí nikomu na náladě nepřidá.

Důvod k zoufání mají pak i řidiči projíždějící naším hlavním městem. Právě v tuto dobu totiž rozbíhá zemní práce Praha naplno, což samozřejmě vede k uzavírce mnoha ulic a k často složitým objížďkám. Pokud navíc daný člověk není pravidelným návštěvníkem Prahy a příliš se zde nevyzná, je jeho zoufalství dokonáno.

Praha2

Není tedy divu, že se mnozí ptají, zda by nebylo lepší, kdyby se tyto práce rozložily rovnoměrně do období celého roku. Tak bude v jednu chvíli v Praze podstatně méně uzavírek a objížděk, což ulehčí život snad každému.

Tento nápad však, ačkoliv se na první pohled jeví dobře a logicky, nelze v našich podmínkách zrealizovat. Překážku zde výjimečně netvoří lidé, nýbrž sama příroda. Tyto stavby je totiž nutné provádět v době se specifickými klimatickými podmínkami.

vykop1

Nejde zde samozřejmě jen o dělníky, kteří asi těžko budou moci pracovat několik hodin denně ve třicetistupňových vedrech, případně v minus deseti stupních pod nulou. O zdravotních následcích, které by toto počínání s největší pravděpodobností mělo, není třeba hovořit.

Jde zde však také o materiál. I on má určitý teplotní rozsah, kdy má přesně ty správné vlastnosti, aby s ním bylo možno pracovat. Například beton v horku i v zimě špatně tuhne, a výsledek rozhodně není tak kvalitní, tak by měl být.

Pokud se pak například opravuje kanalizace, tak rozhodně není žádoucí, aby zamrzla, a zároveň by se neměla ani přehřát. Všichni totiž známe efekt, jaký má teplé počasí na odpady.

Jak je tedy vidět, podzim je ideální dobou pro tyto práce. Jistě, je temný a ponurý, avšak je to s výjimkou pár jarních měsíců jediná doba, kdy lze tyto tolik potřebné úpravy provádět. Proto bychom to měli prozatím akceptovat.