Zákaz hidžábu v české škole? Soud se zastal Somálky

Nejvyšší soud má jasno. Češi musí tolerovat náboženský pluralismus a nesmí diskriminovat za žádný z náboženských směrů. Na nošení hidžábu při teoretické výuce na střední škole mají muslimky právo. Jedná se o šátek, který ženám řídícím se koránem zahaluje vlasy, krk a ramena.
 Žena v hidžábu
Kdo se soudí
Ředitelka pražské Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová vyzvala v roce 2013 Ayan Jamaal Ahmednuurovou k sundaní pokrývky hlavy na teoretickou výuku. Původní domluva však zněla, že odhalené vlasy bude Ayan mít pouze při ošetřovatelské praxi. Nižší soudy se v minulých letech zastaly rozhodnutí ředitelky školy. Dívka ale uspěla při odvolání u Nejvyššího soudu. Požaduje omluvu a 60 tisíc korun jako odškodné. 
 
Tolerance jako ctnost
Soud sice uznal, že nošení tohoto typu oděvu není v našich poměrech obvyklé a může v lidech vyvolat jisté obavy. Zároveň ale vyslal jasný vzkaz. Listina základních práv a svobod v České republice platí pro všechny bez ohledu na jejich vyznání.
Pokud oděv nikoho neohrožuje, neměl by mít nikdo právo kvůli něj diskriminovat. Hidžáby nejdou žádným zákonem zakázané. Jsou to právě školy, které by měly vést své žáky k respektu k právům druhých a názorové snášenlivosti. Měly by být neutrální. Nošení šátku na hlavě při tom nijak neporušuje morálku a nezpůsobuje žádná bezpečnostní rizika.
 
Medaile pro ředitelku
Na střední škole jsou údajně pokrývky hlavy obecně zakázané. Ředitelka střední školy Kohoutová přitom loni převzala od prezidenta Miloše Zemana medaili za boj s netolerantní ideologií a zásluhy o stát.
 Socha spravedlnosti
 
Jak jsou na tom jinde?
V Evropě se sice se zákazy islámských oděvů na veřejnosti setkáme, pouze ale těch, které zahalují obličej. Nejsou tolerovány burky ani nikáby. Průkopníkem byla v tomto směru Francie v roce 2011. Přidaly se Belgie, Lotyšsko, Rakousko, Dánsko a Bulharsko.