První internetový červ letos (v roce 2018) oslaví 30 let

Nebyla to sice úplně první událost podobného druhu, která způsobila kolaps výpočetní techniky na softwarové bázi, ale to smutné výročí můžeme datovat právě ke 2. listopadu 1988. V ten den se prakticky po celém funkčním Internetu začal šířit Morrisův červ. Jeho tvůrcem byl 23 letý student Cornellovy University Robert Tappan Morris. V rámci výzkumného zadání vypracoval program, který se mohl volně šířit a tzv. replikovat v internetovém prostředí. Kód byl pochopitelně škodlivý a vyřadil z provozu prakticky celou tehdejší síť. Druhý listopad roku 1988 je tedy právem považován za vůbec první historicky významné „napadení“ Internetu škodlivým kódem – červem.
blok a internet

Byla to docela nevinná hra, která skončila katastrofou.

Zdrojový kód programu obsahoval pouhých 99 řádek a byl pouze v omezeném provozu na počítačích Sun 3 (firma Sun Microsystems) a VAX (firma DEC). Operačním systémem počítačů byl UNIX.
Výzkumný program měl v sobě jakousi „malou chybu“, která se naplno projevila při spuštění programu v rámci experimentů, kterými byl student pověřen. Program se pak šířil po síti nekontrolovaně a choval se tak, že počítače napadal ne pouze jednou, ale vícekrát za sebou, dokud byly k dispozici pro běh programu potřebné zdroje. Tento experiment způsobil napadení celkem šesti tisíc počítačů, které tvořily základ tehdejšího Internetu. (Tedy Internetu v té době pouze na akademické bázi).
zelený virus

A jak to dopadlo?

Katastrofálně pro obě strany. Každý napadený počítač musel být odpojen od Internetu, vypnut, tedy restartován, a musel být jeho provoz obnoven ze zálohy. Zpravidla šlo ovšem o obnovu operačního systému se ztrátou cenných dat. Vzhledem k tomu, že se Internet provozoval na akademických počítačích, šlo o celou řadu výzkumných projektů, které přišly vniveč, nebo byly poškozeny alespoň částečně. Celková škoda byla stanovena na rozmezí od 100 tisíce do jednoho milionu amerických dolarů a Robert Morris stanul před soudem. Ten mu vyměřil sice pouze trest s podmínkou, ale musel zaplatit pokutu deset tisíc dolarů a musel ještě odpracovat 400 hodin v rámci veřejně prospěšných prací.